Gelecekte Uzaktan Eğitimin Önemi

Dünya üzerinde ilk uzaktan eğitimin mektup ile başladığı düşünülürse günümüzdeki teknolojinin sağladığı hız sayesinde kaliteli bir eğitim sağlamak ve zaman tasarrufu yapabilmek mümkündür. Uzaktan eğitim sisteminin, teknolojik gelişmelerle eş zamanlı olarak ne kadar ilerleme gösterdiği görülmektedir.

Sağladığı avantajları göz önünde bulundurursak uzaktan eğitim gelecekte, en önemli eğitim verilme türlerinden biri olacaktır. Uzaktan eğitim; örgün eğitim dersleri, açık öğretim dersleri ya da sertifika eğitimleri için günümüzde kişiler sıklıkla tercih etmektedir. İstenmeyen durumları ortadan kaldırabilen bu eğitim sistemi, her ne kadar planlı çalışma ile öğrencileri alıştırma yöntemi olsa da kimileri için bireysel öğrenme sorumluluğunu üst seviyelere taşımaktadır. Bir bakıma öğrenciye ve eğitimcilere sunulan bilgiler aynı olmaktadır. Değişen durum ise, bilginin aktarım sürecinde eğitimin verildiği koşullardır.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 (Corona virüs hastalığı) adı verilen salgının ardından ilk, orta ve lise eğitim kurumlarının bir hafta tatil edileceği duyurusunu yapmıştı. Ancak eğitime ara verilmemesi için EBA, üzerinden uzaktan eğitim yapılacağı belirtilmişti. Görüldüğü gibi uzaktan eğitim bir başka deyişle online eğitim, dünya üzerinde olağan felaketler karşısında eğitim için vazgeçilmez bir araca dönüşebilmektedir.

Uzaktan Eğitim, şu an mevcut eğitimin farklı bir türü olarak görülmektedir. Ancak bazı koşullarda gerçekleşen felaketler nedeniyle örgün eğitimin yerine kullanılabileceği de günümüzde açıkça görülmüştür. Değişen dünya ile birlikte insanlar zaman sorunları ile karşılaşabilmektedir. Bu nedenle her hangi bir felaket durumu olmasa bile insanların ilerleyen dönemlerde uzaktan eğitime daha fazla eğilim gösterileceği düşünülmektedir.