uzaktan eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, öğrencilerin fiziki olarak derse katılmadığı durumlarda, dijital teknolojiler kullanılarak yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetidir. (Bu tanıma, öğretmenler de dâhil olabilir.)

Eskiden bu tanım, öğrencilerin öğretmenleri (veya okulları) ile posta yoluyla iletişim kurduğu eğitim faaliyetleri anlamına gelirdi. Günümüzde ise uzaktan eğitim internet bağlı hemen her cihaz üzerinden farklı yöntemler ve sistemler ile yürütülebilecek çevrim içi bir faaliyet haline geldi.

Uzaktan Eğitim Sistemi Kimler İçin Uygundur?

Uzaktan eğitim sistemi, herkes için uygun bir eğitim sistemidir. Engelleri kaldıran bu sistem aynı zamanda hayatınızı olağan seyrinde devam ettirirken eğitim alma imkanı sağlar.

Ayrıca;

  • Ulaşım problemi olanlar,
  • Yoğun iş temposunda olanlar,
  • Bedensel engeli bireylerin de eğitim görme hakkını sağlamaktadır.
uzaktan çalışan

Uzaktan Eğitim İçerikleri Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik hazırlarken kitle için kolay iletişim ve bilgi aktarımının sağlanması çok önemlidir. Benzetme/özdeşleştirme ortamı sunmak kitle için bilgi aktarımını kolaylaştırır.

Hedef kitleye yakın olmak, onların gözüyle içeriğe bakarak öğrenme aşamasının kolaylaştırılması gerekmektedir. Uzaktan Eğitimde, büyük bilgileri olağan bir şekilde işlemek yerine bu bilgileri daha eğlenceli bir şekilde gösterilmesi bilgi aktarımını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle daha profesyonel ve kullanışlı bir uzaktan eğitim tasarımı elde edilmektedir.

Uzaktan eğitimde unutulmaması gereken bir şey vardır; Bilgisayar tek başına her zaman yeterli olmamaktadır. Bazı koşullar altında insanların sınava tabi tutulması oldukça önemli olmaktadır. Ancak bahsi geçilen sınav mesleki olarak fiziksel faaliyet gösterilmesi gereken bir sınav olmaktadır. Bunun yanı sıra, uzaktan eğitim programları sayesinde çalışan veya öğrencilerinizi online sınavlara tabii tutabilirsiniz.